Podejmując decyzję o wykończeniu tarasu czy balkonu najczęściej na uwadze mamy jego estetykę oraz trwałość. Na rynku najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest okładzina ceramiczna, czyli popularnie mówiąc płytki lub gras. Dotyczy to zarówno budynków w stanie deweloperskim jak domków jednorodzinnych. Nie rzadko inwestor z zasobniejszym portfelem decyduje się na kamień naturalny. Nie jest tajemnicą, iż tradycyjne wykończenie tarasów i balkonów niestety z perspektywy czasu nie sprawdza się w naszym klimacie. Największe zagrożeniem (abstrahując od jakości wykonania głównie detali i poziomu wiedzy oraz przygotowania współczesnych wykonawców) to czynniki atmosferyczne bezpośrednio oddziałujące na konstrukcję. Woda, słońce i szczególnie różnice temperatur w ciągu dnia oraz potoczne mówiąc "przejścia przez zero" w ciągu doby powodują, iż taras i balkony stale narażony jest na rozszerzalność termiczną tzn. każdy część składowa jaką jest płytka, izolacja, klej, fuga etc. w chodzące w skład prawidłowo wykonanej konstrukcji pracuję niezależnie.
Niestety z czasem (niekiedy stosunkowo krótkim 1 -2 sezony) dochodzi do degradacji poszczególnych elementów i pojawiają się jakże uciążliwe dla użytkowników przecieki powodujące fatalne skutki. Na ogól rysujący się obraz uszkodzeń to odspojone i popękane płytki oraz fuga, skorodowana obróbka blacharska, zacieki na ścianach i sufitach w pomieszczeniach przylegających do konstrukcji, a co za tym idzie jakże groźna dla zdrowia pleśń i grzyb. Najczęściej rodzi to frustrację oraz trudność z pogodzeniem się z faktem, iż aby pozbyć się problemu trzeba będzie poważnie uszczuplić budżet domowy. Próby doraźnych napraw w stylu "będzie pan zadowolony" rzadko się sprawdzają, a jedyne rozsądne rozwiązanie w postaci generalnego remontu jest bardziej uciążliwy i dużo droższy w stosunku do pierwotnych środków i kosztów poniesionych na wykończenie tarasu lub balkonu.
Stając na przeciw tym aspektom warto zadać sobie pytanie. Czy okładzina ceramiczna to jedyny sposób stworzenie warstwy wierzchniej na tarasie bądź balkonie? Okazuję się, że nie. Producent firma Sika posiada alternatywne rozwiązanie, czyli system SIKA BALKON STANDARD oparty na trwale elastycznych żywicach poliuretanowych dający gwarancję przede wszystkim szczelności wykończonego elementu. Największą zaletą jest jego prostota i cena. W skład systemu wchodzą na poszczególne warstwy:
Po zaaplikowaniu materiałów tworzymy jednolitą bezszwową powłokę, która jest:
- wodoszczelna
- odporna na deszcz już po 5 godzinach
- trwale elastyczna
- maskująca rysy
- estetyczna z możliwością wykonania warstwy antypoślizgowej np. na schodach
- odporna na UV i zmiany temperatur
- prosta w aplikacji przy użyciu, pędzla lub wałka
- jednoskładnikowa
- dostępna "od ręki" u autoryzowanych dystrybutorów PSB
- łatwa w utrzymaniu czystości
- w kilku kolorach: beżowy, szary, grafitowy, brązowy
- o niskiej zawartości rozpuszczalników
- w przystępnej cenie
Warto podkreślić, iż wykonywanie detali takich jak obróbka blacharska, cokół, attyka, elementy balustrady etc. czyli najbardziej newralgicznych elementów, nie wymaga używania jak w przypadku systemów "tradycyjnych" taśm narożnikowych czy gruntów. Materiał aplikujemy na suchą i czystą powierzchnię tworząc jednolitą bezszwową powierzchnię dającą 100 % gwarancję szczelności.
Aby mieć pewność co do właściwego wykonania Systemu Sika należy zawsze przed przystąpieniem do prac zapoznać się aktualną Kartą Informacyjną Produktów dostępną w wersji elektronicznej na stronie producenta lub poprosić sprzedawcę o wydruk podczas zakupów.