Kiedy stosować opaski ogniochronne? PROMAT

Artykuł: Kiedy stosować opaski ogniochronne? PROMAT

Z punktu widzenia rozwiązań konstrukcyjnych przepusty instalacyjne w przegrodach budowlanych (ścianach i stropach) dzielimy ze względu na rodzaj zastosowanej instalacji. Wyróżniamy przepusty instalacji elektrycznych (przewody kablowe) oraz przepusty instalacji sanitarnych (przewody rurowe). Wśród tych drugich możemy wyróżnić przejścia rur metalowych (np. stalowych, żeliwnych, miedzianych) i rur z tworzyw sztucznych. Przy rurach z tworzyw sztucznych dla ochrony ppoż. przepustów wykorzystuje się kasety oraz kołnierze ochronne, pęczniejące masy uszczelniające i opaski ogniochronne, do których możemy zaliczyć PROMASTOP®-W.

Rozmowa z Piotrem Marcinkiewiczem, Ducting Business Development Managerem w firmie Promat

Artykuł: Rozmowa z Piotrem Marcinkiewiczem, Ducting Business Development Managerem w firmie Promat

Pytanie: Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. Jakie są wymagania i wytyczne w zakresie właściwego uwzględnienia w projekcie ppoż. tych systemów? P.M.: Przy projektowaniu systemów oddymiających podstawowym celem jest usunięcie dymu z budynku bądź części budynku objętej pożarem. Osiągnięcie tego celu wpływa przede wszystkim na możliwość ewakuacji użytkowników obiektu oraz wspomaga bezpieczeństwo ekip prowadzących akcję ratowniczo-gaśniczą. Usuwanie gorących gazów pożarowych powoduje obniżenie temperatury w przestrzeniach objętych pożarem co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo samej konstrukcji budynku.

Tabele doboru systemów suchej zabudowy do ochrony przeciwpożarowej fire matrix

Artykuł: Tabele doboru systemów suchej zabudowy do ochrony przeciwpożarowej fire matrix

Odporność ogniowa jest bardzo ważnym i szerokim pojęciem związanym ze zdolnością elementu budynku do spełniania określonych wymagań podczas pożaru. Prawidłowo wykonane zabezpieczenia przeciwpożarowe skutecznie chronią nośność konstrukcji i przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się ognia. Wychodząc naprzeciw problemom związanym z projektowaniem i wykonywaniem elementów budynku, marki RIGIPS i ISOVER prezentują wydawnictwo „FIRE-MATRIX”, które może stanowić istotną pomoc podczas projektowania systemów suchej zabudowy mając na uwadze spełnienia wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jest to materiał umożliwiający dobór odpowiednich systemów opracowanych na podstawie licznych badań ogniowych przeprowadzonych w polskich i zagranicznych instytutach badawczych. Oferujemy systemy zabezpieczeń m.in. głównej konstrukcji nośnej, konstrukcji dachu, stropów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także kanałów kablowych w których szczególne zastosowanie znajduje płyta GLASROC F Ridurit, która została specjalnie zaprojektowana i stworzona do tego typu zastosowań. Przedstawione rozwiązania znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa w przypadku pożaru.

Płyty zespolone EasyTherm – więcej ciepła, więcej miejsca

Artykuł: Płyty zespolone EasyTherm – więcej ciepła, więcej miejsca

EasyTherm to nowy rodzaj płyt zespolonych do izolacji termicznej ścian wewnętrznych między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, jak korytarze i klatki schodowe. EasyTherm powstał z myślą m.in. o budownictwie wielorodzinnym i hotelach, gdzie przegrody wewnętrzne muszą spełniać wysokie wymagania normowe w zakresie termiki.

Aquapanel płyty cementowe Knauf wewnętrzne i zewnęrzne.

Artykuł: Aquapanel płyty cementowe Knauf wewnętrzne i zewnęrzne.

ROZWIĄZANIA AQUAPANEL® W OBIEKTACH SPORTOWYCH Płyty cementowe AQUAPANEL Outdoor stanowią idealne podłoże dla ścian zewnętrznych, zarówno w systemach wentylowanych, jak i niewentylowanych (z okładziną bezpośrednią). Także do renowacji fasad i wykonywania zewnętrznych sufitów i podbitek. KNAUF PŁYTA CEMENTOWA AQUAPANEL® OUTDOOR Płyta cementowa na zewnątrz Współczesne budownictwo sportowe cechuje coraz większa indywidualizacja rozwiązań. Wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów i projektantów, oferujemy nowe systemy suchej zabudowy, oparte na technologii płyt cementowych AQAPANEL®.

Kolory tynków KNAUF

Artykuł: Kolory tynków KNAUF

Tynki zewnętrzne. Czy Twoje mieszkanie znajduje się w mieście położonym na silnie zanieczyszczonym terenie? A może stoisz w pobliżu ruchliwej drogi, zakładu produkcyjnego lub fabryki? Smog miejski i spaliny mogą szybko zanieczyścić elewację. Gips Knauf CONNI to idealne rozwiązanie dla domów na obszarach o rosnącym zanieczyszczeniu. Jest najbardziej odporny na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak spaliny i miejski smog.

Jak zamontować sufity modułowe Knauf?

Artykuł: Jak zamontować sufity modułowe Knauf?

Rodzaje krawędzi sufitów podwieszanych: Board – najbardziej popularny model krawędzi, proste, cięte pionowo boki. Płyty nakładane są od góry na ruszt nośny, który z dołu jest wyraźnie widoczny. Tegular – instalacja odbywa się od góry, płyty mają delikatny uskok, dzięki czemu ruszt nośny jest ukryty w szczelinie pomiędzy płytami. MicroLook – płyty sufitowe montowane są na ruszcie nośnym od góry. Mogą mieć krawędzie z uskokiem cięte na prosto lub pod kątem 15°. Pomiędzy poszczególnymi panelami sufitowymi znajduje się wąska szczelina. Możliwy jest montaż płyt w tej krawędzi na dekoracyjnym ruszcie z linii Silhouette lub Interlude, który sprawia wrażenie, jakby każda z płyt miała własną ozdobną krawędź wokół. W efekcie sufit podwieszany dekoracyjny. K2C2 lub SL2 – specjalnie wyprofilowane krawędzie płyt zachodzące na siebie. Ukryty ruszt nośny sprawia, że sufit po instalacji daje wrażenie jednolitej powierzchni, bez wyraźnych podziałów na płyty. Vector – płyty montowane od dołu. Ruszt nośny częściowo widoczny w wąskiej 6 mm szczelinie pomiędzy płytami.

Jak wykonać poddasze w systemie Fermacell płyty gipsowo włóknowe?

Artykuł: Jak wykonać poddasze w systemie Fermacell płyty gipsowo włóknowe?

Poddasze jest miejscem własnym zarówno ze względu na swój mikroklimat (możliwość gromadzenia się pary wodnej, przegrzania latem i ochłodzenia zimą), jak i ze względu na aspekty planistyczne (skośne sufity). Na strychu często występują większe naprężenia strukturalne niż w typowych pomieszczeniach. Podczas budowy nadbudowy, modernizacji techniczno-funkcjonalnej poddasza, mamy do czynienia z nowymi wydziałami adaptowanych pomieszczeń, koniecznością przemalowania istniejących przegród oraz fundamentów projektowanych podłóg. Wszystkie te inwestycje muszą być wykonane z uwzględnieniem ochrony przeciwpożarowej, aby zapewnić odpowiednie warunki akustyczne i statyczne. Ważny jest również czas ukończenia pracy magisterskiej. Zastosowanie systemu suchej zabudowy Fermacell spełnia wszystkie te wymagania i daje niemal nieograniczone możliwości projektowania przestrzeni użytkowej na poddaszu. Oprócz paneli na ściany, skośne sufity i sufity, system suchej zabudowy oferuje elementy podłogowe, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla mokrych powierzchni: monolityczne sufity i lekkie drewniane sufity, zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Montaż płyt Fermacell, układanie płyt Fermacell.

Artykuł: Montaż płyt Fermacell, układanie płyt Fermacell.

Zapoznaj się ze sposobami montażu płyt Fermacell na ścianach poddaszach i jak zamontować podłogi Fermacell. Pamiętaj, że fermacell produkuje płyty gipsowo włóknowe, ale również cementowe i specjalistyczne. Płyty gipsowo włóknowe Fermacell można łączyć metodami tradycyjnymi, czyli zostawiając szczelinę między płytami, którą wypełniamy szpachlą Fermacell, lub super mocne połączenie za pomocą specjalnego kleju z tuby Fermacell. Krawędzie płyt w tym przypadku dociskamy do siebie tak, żeby warstwa kleju Fermacell nie była grubsza niż 1 mm.

Akustyka zgodna z Polską Normą PN-B-02151-4:2015-06

Artykuł: Akustyka zgodna z Polską Normą PN-B-02151-4:2015-06

Akustyka wnętrz ma istotny wpływ na ich funkcjonalność, ma także wpływ na samopoczucie, a czasem nawet na bezpieczeństwo i zdrowie przebywających w nich osób. Od charakteru akustycznego pomieszczenia zależy: • poziom dźwięku (hałasu) oraz jego zasięg przestrzenny • stopień zrozumiałości mowy (naturalnej i wzmocnionej elektroakustycznie) • stopień wyrazistości muzyki Dlatego akustyka pomieszczenia nie powinna być przypadkowa, tylko w sposób świadomy zaprojektowana.